I tak oto niepostrzeżenie minął pierwszy rok naszej działalności. Dobra Fundacja świętuje dzisiaj swoje pierwsze urodziny!

1 rok, 12 miesięcy, 366 dni. Każdy dzień wypełniony działaniem, pracą, myśleniem o tym, co jeszcze możemy zrobić. A udało się już wcale niemało.

Powołaliśmy do życia zespół interwencyjny, który udziela wsparcia osobom z doświadczeniem mobbingu. W zespole pracują interwenci kryzysowi, psychologodzy i prawnicy. Nawiązaliśmy współpracę z Kliniką Prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, tam trafiają również sprawy osób szukających pomocy prawnej.

Od kilku miesięcy pracuje nasz zespół legislacyjny, który przygotowuje nową definicję mobbingu oraz projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące mobbingu w Kodeksie Pracy. Po wakacjach projekt powinien być gotowy.

Wiosną tego roku wraz z firmą Antal Polska przeprowadziliśmy badanie "Mobbing w środowisku pracy. Raport z badania zostanie opublikowany 9 września.

29 stycznia rozpoczęliśmy pierwszą ogólnopolską antymobbingową kampanię społeczną pod hasłem Godność ma swoje imię. Celem kampanii jest edukacja i zwiększanie świadomości i wiedzy na temat mobbingu. Nasz przekaz kierujemy do osób pracujących, a także do firm. Mamy pełną świadomość tego, że mobbing uda się wyeliminować z polskich firm i instytucji wyłącznie wtedy, kiedy firmy podejmą wysiłek i rozpoczną proces zmian wewnątrz organizacji. Dlatego rozpoczęliśmy budowanie Koalicji Firm - Razem Przeciw Mobbingowi, do której dołączyły już pierwsze firmy: Ultimo oraz Grupa Eurocash. Z kolejnymi firmami prowadzimy rozmowy, a inne, szczególnie dziś, zapraszamy - dołączcie do nas! Firmy dołączające do Koalicji stają się sygnatariuszami Kodeksu Dobrych Praktyk opracowanego wraz z kartami inspiracji przez zespół naszych ekspertów.

Kampania społeczna na swoją osobną stronę internetową, w niej znajdziecie m.in. obszerną strefę wiedzy, gdzie można posłuchać Dobrego Podcastu, a także poczytać artykuły napisane przez naszych ekspertów.

Jednym z najważniejszych projektów, do którego przygotowujemy się już od kilku miesięcy jest uruchomienie platformy wsparcia dla osób doświadczających mobbingu. Stałe dyżury telefoniczne, ale też na czacie pełnić będą interwenci kryzysowi wspierani przez zespół psychologów i prawników.
Mamy nadzieję, że uda się nam już wkrótce spotkać się z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby przedstawić nasz projekt, który będzie wymagał finansowego wsparcia z budżetu państwa. Liczymy na to, że uda się nam przekonać oba ministerstwa do naszego planu. Tysiące osób potrzebują tej pomocy. Nie możemy ich zawieść.

Wraz z zespołem stałych współpracowników oraz ponad 40 znakomitych ekspertów pracujemy nad kolejnymi projektami, o których będziemy niebawem opowiadać.